środa, 16 października 2019

F jak Feliński



Kuc feliński






Polska populacja rasowa koni w typie kuca wierzchowego wyhodowanego w Lublinie przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Nazwa rasy pochodzi od miejsca wyhodowania pierwszych przedstawicieli rasy – Gospodarstwa Doświadczalnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie –Felin.


To kuc w typie wszechstronnie użytkowym o szlachetnej sylwetce, poruszający się wydajnymi chodami, posiadający żywy temperament ale zrównoważony charakter, o predyspozycjach głównie wierzchowych, ale z cechami przydatności także do pracy w zaprzęgu. Typowy osobnik to koń o wysokości w kłębie wynoszącej 125–136 cm. Jednak ze względu na stosunkowo niedługi czas istnienia tej populacji, jej historyczne uwarunkowania wśród uznanych kuców felińskich spotyka się także zwierzęta o wzroście pomiędzy 117 a 148 cm. Dopuszczalne są wszystkie maści.

Kuc feliński to koń mały wzrostem, lecz posiadający ogromny potencjał użytkowy. Idealnie sprawdza się w ekologicznych gospodarstwach rolnych gdzie pracuje jako koń roboczy. Pięknie prezentuje się w zaprzęgu wyjazdowym i dzielnie uczestniczy w zawodach w powożeniu. Służy swoim grzbietem niepełnosprawnym dzieciom podczas zajęć hipoterapeutycznych. Przede wszystkim jednak jest wspaniałym wierzchowcem dla dzieci, młodzieży, a także dla dorosłych, obecnym w wielu szkółkach jeździeckich na terenie całego kraju. Kuce felińskie są także jedną z najliczniej reprezentowanych ras w ogólnopolskich zawodach dla kuców i małych koni. Wielokrotnie przedstawiciele tej hodowli byli zdobywcami medali i tytułów mistrzowskich.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz